March 12 – Monday Sports



A night to celebrate and raise funds for our athletes!

SATURDAY, APRIL 28TH – 6:00 – 11:00 PM

Jennifer Russell Building at Lafayette Community Center



Tickets are $90 per person and include on-site entertainment, games, silent and live auction, one alcoholic drink ticket, unlimited non-alcoholic drinks and heavy appetizers.



Benefits include premium logo placement on the Booster Bash website, ads in the Bash program, auctioneer recognition and more.  Best of all, sponsors can choose a high visibility event to sponsor.



Contact your team’s Booster rep. Click on About Us at and select Booster Board Contacts for a complete list of team reps.

In Friday’s action…

The boys lacrosse team defeated Las Lomas HS 17-3 to remain undefeated in the DAL at 3-0 and 4-1 overall.

The girls lacrosse team defeated Las Lomas HS 13-4 to remain undefeated in the DAL at 3-0 and 6-1 overall. Goalie Jamie Wendt had 14 saves and the Dons defense was looking strong.  It was a full team offensive effort with Susie Bush, Claire Gallagher, Emma Workman and Grace Gebhardt each scoring 2 goals and Sydney Louie, Lauren Westergren, Katrina Lee, Maile Broad and Grace Andronico each scoring a goal as well.

The baseball team was defeated by Elk Grove HS.


In Saturday’s action…

The baseball team defeated Clovis West HS 4-3.

The frosh-soph baseball team split the doubleheader against Dublin HS.


In Monday’s action…

The baseball team plays Mission San Jose HS at 4:00.  Varsity is home and JV is away.

The boys golf team competes in the De La Salle Invitational at Diablo CC at 10:00.


Marsh Creek Invitational

Freshman Nicole Frigon crushes the women’s varsity 800M


Muppy Gragg, Mila Mathias and Maren Quinella sweep the women’s 100M Hurdles with 2nd, 3rd, and 4th place finishes


On Saturday, Acalanes competed in the Marsh Creek Invitational at Freedom High School in Oakley.

Muppy Gragg won the 300M hurdles with 45.22, which is a PR and the second fastest time in school history. She also won the high jump, placed 2nd in 100M hurdles and 3rd in Shot Put.  Jesse Stralla won the 100M with a season PR of 11.06, and continues to show he is one of the top sprinters in the section. Freshman Nicole Frigon won the varsity 800M and ran a PR in the 1600 with a 5:34.97, placing 3rd.  This is the third week Nicole has placed in the top three in a one or more events.  Keaziah Smith won the long jump with a PR 21’4, but what made this different was the board Keaziah jumped off of was floating on water and every time Keaziah jumped, the board would leak water.  Johnny Choi won the high jump with 6’2″ and was part of the 4 X 100 team, finishing 2nd.  Ryan Nall, in his first meet of the year won the shot with 46-08.5 and placed 2nd in the discus. Karen Rosenburg won the discus with 97’11. In the varsity men’s sprint medley (200, 200,400, 800) we had two teams in the top three; and the 4 x 400 (Rayce Walton, Harrison Seymour, Irvin Chao, and Kevin Mlynek) finished 3rd with a PR. What made this special is that the 4 x 400 is usually competed by sprinters, but Rayce is a 800 runner,  Harrison is a 1600 runner, Irvin is a 400/800, and Kevin is the only true sprinter in the group.

Personal Records (PR) and Season Personal Records (SPR):

Max Anderson – Shot 30’2 PR and Disc 70’5 PR
Chris Armanino – 100M  11.7 PR
Dominik Basaldua – 1600 5:11.01 PR
Jonathon Choi – High Jump 6’2 SPR 1st Place
Ethan Frigon – 1600M SPR
Nick Giorgianni – 100M  13.20 PR
Ethan Johnston – 400M  64.00 PR
Lucas Julian – 100H 22.66, Triple Jump 37′ 3.75
Ryan Nall – Shot 46-08.5 1st place, Discus123-08 2nd place
Vance Parry 200M 23.87 SPR
Krishn Prabaharan – Shot 34’3 PR, disc 80’4 PR
Harrison Seymour – 800M 2:14.80 PR
Jesse Stralla – 100M 11.06 SPR 1st place
Keaziah Smith – Long Jump 21′ 4 PR 1st place
Cole Swenson – Long Jump 17’6 PR
Danny Tinley – Shot 15’2 PR
Evan Wang – 100M 13.3
4 x 100 – 44.44 2nd place Stralla, K. Smith, Choi, Armanino
4 x 400 – 3:38.51 3rd place and PR Walton, Seymour, Chao Mlynek
Sprint Medley – 2nd place Stralla, K. Smith, Mlynek, Frigon; 3rd place Parry, Julian, Chao, Walton
Nicole Frigon- 1600 5:34.97 PR 3rd place, 800M 1st place
Muppy Gragg – 100H 16.26 PR, 2nd place; 300H 45.22 PR 1st place; High Jump 5’2, 1st place matches PR, shot 27’11 3rd place
Alexandra Haase – 200M 30.45 PR
Beth Hamalin – 200M  28.77 PR, 400M 69.35 PR, triple jump 29’2 PR 4th place
Taylor Hill – 1600M 6:11.08 PR
Charlie Keohane –  200M 28.29 PR, Triple Jump 28′ 10.5 PR 5th place
Mila Mathias – 100H 17.8 PR 3rd Place
Scarlettre McCullough – 100M 13.82 PR
Aubriana Musha – 1600M 8:15.67
Maren Quinella – 100H 18.73 PR and 4th place
Karen Rosenburg – Discus 97’11 PR 1st place
Isabel Rasmussen – 100M 13.94 SPR, high jump 4’6 4th place
Binti Sohn – 1600M – 6:24.73
Anny Mary Starr – 1600M 6:24.73 SPR
Caroline Kelly – 1600M 6:10.89 SPR
Tori Wang – Discus 62′ 3 PR
Zhangyang Zho – Discus 47′ 5″ PR
Sidney Zimmerman – High Jump 4′ 0 matches her PR

See full meet results

See more photos