May 15 – Tuesday Sports

In yesterdays action…
The boys golf team placed 6th at the North Coast Section Championships.  Will Brueckner led the way with a score of 75, and Ryan West shot 79 and Chris Childers 83.

In todays action…
The baseball and softball teams play Miramonte HS at 4:00.  Varsity is home, jv is away.

May 14 – Monday Sports and weekend results

In Fridays action…
The boys and girls track & field teams placed 3rd at the DFAL Championships.
The girls lacrosse team defeated Dublin HS 22-6.
The boys lacrosse team defeated Dublin HS 10-6.

In Saturdays action…
The boys and girls swim teams placed 3rd at the DFAL Championships.

In Mondays action…
The boys golf team competes in the NCS Championships at Monarch Bay CC.

NCS playoffs…
The boys lacrosse team is the #8 seed and will play at #9 Clayton Valley HS in the first round Wednesday at 7:00.
The girls lacrosse team is the #5 seed and will host #4 California HS in the quarterfinals Friday at 7:00.
The boys volleyball team is the #3 seed and will host #6 Northgate HS in the quarterfinals Friday at 7:00.

Individual standouts…
Track & field     Matt Thomas won the shot put and discus.
Joe Dreyer won the pole vault and placed 4th in the 100.
Michael Walton placed 2nd in the 400 and 6th in the 200.
Lisa Carrington placed 3rd in the long jump and 5th in the 200.
George Liow placed 3rd in the 110 hurdles and 5th in the 300 hurdles.
Amy Hollshwandner placed 3rd in the 300 hurdles and 4th in the 400.
Caroline Wilcox placed 6th in the 100 and 300 hurdles.
Brianna Wilkinson placed 3rd in the shot put and 5th in the discus.
Jordan Hinds placed 3rd in the 100.
Casey Lee placed 5th in the 100.
Adler Faulkner placed 2nd in the 800.
Kelli Berge placed 3rd in the 800.
Michael Wang placed 5th in the 1600.
Annie Marggraff placed 2nd in the 3200.
Kelly Collins placed 6th in the 3200.
Tyler Troxel placed 6th in the 3200.
Taiki Chiba placed 4th in the 300 hurdles.
Lenny Adkerson, Michael Walton, Alex Hennies, Joe Dreyer and Stephen Main placed 4th in the 4×100.
Amy Hollshwandner, Caroline Wilcox, Lisa Carrington, Kelli Berge and Julie Vaccaro placed 3rd in the 4×400.
Ian Stuertz placed 6th in the high jump.
Marie Teichman placed 4th in the shot put.
Max O’Neill placed 3rd in the discus.

Swimming        Brittany Usinger won the 100 butterfly and the 200 individual medley. Brett Usinger won the 100 butterfly. Asher Lichtig won the diving competition.

May 11 – Track and Field Varsity DFAL Championships

The Boys and Girls Varsity Track and Field teams competed in the DFAL League Championships on Friday, 11th.

The following athletes finished in the top 6 and will compete next Saturday in the NCS Tri-Valley Area Track and Field Championships at Granada High School in Livermore:
Boys 4×100: Lenny Adkerson, Michael Walton, Alex Hennies (Soph), Joe Dreyer
1600 m: Michael Wang (Soph)
Girls 100 Hurdles: Caroline Wilcox
Boys 110 Hurdles: George Liow
400 m: Michael Walton, Amy Hollshwandner
100 m: Jordan Hinds (Soph), Casey Lee(Soph), Joe Dreyer
800 m: Kelli Berge, Adler Faulkner
300 m Hurdles: Taiki Chiba(Soph), George Liow, Amy Hollshwandner
200 m: Lisa Carrington, Michael Walton
3200 m: Annie Marggraff, Tyler Troxel
Girls 4×400: Amy Hollshwandner, Caroline Wilcox, Jen Vaccaro,  Kelli Berge
Shot Put: Matt Thomas(Soph) (1st place), Marie Teichman, Brianna Wilkinson
Discus: Matt Thomas(Soph) (1st place)
Long Jump: Lisa Carrington
High Jump: Ian Stuertz(Frosh)
Pole Vault: Joe Dreyer (1st place, 15’6″, now 2nd on the all-time list)

May 9 – Track and Field DFAL Varsity Trials

To continue to the DFAL Track and Field Finals on Friday, athletes must finish in the top 8 in most events.

The following athletes qualified for the Finals:
1600 m: Kelli Berge, Annie Marggraff, Adler Faulkner, Tristan Tarpey and sophomore Michael Wang
Girls  100 m Hurdles: Caroline Wilcox, Nicole Shimotake
Boys 110 m Hurdles: Michael Yang, George Liow
400 m: Michael Walton, Lisa Carrington, Amy Hollshwandner
100 m: Joe Dreyer, sophomores Jordan Hinds and Casey Lee
800 m: Kelli Berge, Adler Faulkner
300 m Hurdles: Amy Hollshwandner, Caroline Wilcox, George Liow, sophomore Taiki Chiba
200 m: Lisa Carrington, Michael Walton
3200 m: Annie Marggraff, Kelly Collins, Tyler Troxel, Keenan Byrne, Ros Dudakov

The following field events are final and the following athletes have qualified for NCS-Tri Valley:
Girls Long Jump: Lisa Carrington
Girls Shot Put: Brianna Wilkinson, Marie Teichman
Boys Discus: Max O’Neill, sophomore Matt Thomas
Boys High Jump: Freshman Ian Stuertz

May 11 – Friday Sports

In Thursdays action…
The softball team defeated Berean Christian HS 3-2 to raise their overall record to 14-7.  Natalie Goepel was the winning pitcher raising her record to 13-6.  Katie Palma went 1 for 4, with the game-winning RBI.  Mia Monopoli went 2 for 3, with a run scored, a double and a stolen base.  Jamie Jacobs went 2 for 3, with an RBI.  Alex O’Brien went 2 for 3.

In Fridays action…
The girls lacrosse team hosts Dublin HS on Senior Night.  The Senior night presentation will be at 7:00.  JV is at 5:30, varsity at 7:30.
The boys lacrosse team plays at Dublin HS.  JV at 5:30, varsity at 7:30.
The track & field team competes in the DFAL Finals at Campolindo HS at 4:30.

In Saturdays action…
The swimming and diving teams compete in the DFAL Finals at Campolindo HS at 12:00.
The freshman baseball team hosts Miramonte HS at 1:00.

1 90 91 92 93 94 106